LAUKAA YJ P2010/2011 ALOITTI KESÄKAUDEN KAHDELLA KOTIPELILLÄ
Laukaa United P2010/11 (U16/U15)Julkaistu: 03.05.2026 18.31

LAUKAA YJ P2010/2011 ALOITTI KESÄKAUDEN KAHDELLA KOTIPELILLÄ

Laukaa yj P2010/2011 käynnisti kesäkauden 2026 viime viikolla vauhdikkaasti pelaamalla heti kaksi kotipeliä peräkkäisinä päivinä. Maanantaina P16 Kakkonen -sarjan avausottelussa MuurY kaatui selvin numeroin 6–1. Joukkueen peli-ilme oli energinen ja hyökkäyspeli tehokasta alusta loppuun. Tiistaina vuorossa oli P15 Kakkonen -sarjan ottelu KeuPaa vastaan. Tällä kertaa pisteet matkasivat Keuruulle lukemin 0–12, mutta joukkueen asenne pysyi hyvänä ja pelaajat jatkoivat rohkeaa tekemistä loppuvihellykseen asti.

Valmentaja Tero Puurunen näki avausviikossa paljon hyvää: Pojat ovat jo sen verran vanhempia, että motivaatio näkyy arjessa ihan eri tavalla. He haluavat kehittyä ja ovat valmiita tekemään töitä sen eteen. Kauden alku osoitti selvästi, missä olemme jo vahvoja ja mitä lähdemme hiomaan. Joukkue on sitoutunut ja valmis ottamaan seuraavia askeleita kohti vahvaa kesäkautta”.

Tällä viikolla pelit jatkuvat, kun molemmissa sarjoissa vastaan asettuu FCV. Torstaina 7.5. pelataan Leppävedellä P16 Kakkosen peli ja perjantaina 8.5. Jyskässä P15 Kakkosen peli.

Ryhmäytymispäivä Multamäessä loi pohjan kaudelle

Kesäkauden virallinen startti koettiin jo ennen pelejä Multamäessä, jossa järjestettiin joukkueen ryhmäytymispäivä. Paikalle saapui 28 pelaajaa – lähes koko joukkue – ja se näkyi tunnelmassa. Päivän aikana keskusteltiin joukkueen pelisäännöistä, haastateltiin pelaajia ja valittiin kapteenisto, joka johtaa joukkuetta kentällä ja sen ulkopuolella.

Joukkueenjohtaja Anu Pulkkinen korostaa sääntöjen merkitystä: ”Meille on tärkeää, että säännöt eivät tule valmentajilta ylhäältä, vaan pelaajat itse määrittelevät, millainen joukkue haluamme olla. Kun pojat ovat mukana tekemässä päätöksiä, he myös sitoutuvat niihin paremmin. Nämä neljä sääntöä – täysillä tekeminen, toisten kunnioittaminen, kuunteleminen ja ajoissa ilmoittautuminen – ovat yksinkertaisia, mutta ne ohjaavat kaikkea meidän arkea. Ne luovat turvallisen ja tavoitteellisen ympäristön, jossa jokainen voi kehittyä”.

Päivi Manninen, joukkueen toinen valmentaja, nostaa esiin myös yhteisöllisyyden merkityksen: Tässä iässä pojat alkavat ymmärtää, että joukkue ei ole vain paikka pelata jalkapalloa, vaan yhteisö, jossa opitaan elämäntaitoja. Meille on tärkeää, että jokainen kokee olevansa osa porukkaa ja että kaikki saavat mahdollisuuden kehittyä. Seuran slogan ‘Laukaassa kaikki pelaa’ ei ole meille pelkkä lause, vaan tapa toimia. Kun yhteisö on vahva, pelaajat uskaltavat yrittää, epäonnistua ja kasvaa – haluamme, että se näkyy kentälläkin”.

Illan virallinen osuus vaihtui nopeasti rennompaan yhdessäoloon, kun pelaajat innostuivat laulamaan karaokea. Mökkitie ja Shanghain valot kaikuivat Multamäessä, ja fiilis oli juuri sitä mitä kauden alkuun toivottiin – hyvä meininki, kova jengi ja vahva yhdessä tekemisen kulttuuri.

Tästä se taas alkaa – jalkapallokesä 2026!